ამინდი მკვეთრად იცვლება! – სინოპტიკოსების უახლესი პროგნოზი 1-2 იანვრისთვის
გარემოს ეროვნული სააგენტოს უახლესი ინფორმაციით, ახალი წლის პირველ დღეებში საქართველოში ამინდის გაუარესებაა მოსალოდნელი. თუ 1 და 2 იანვარს ქალაქ გარეთ გასვლას ან სეირნობას გეგმავთ, აუცილებლად გაითვალისწინეთ სინოპტიკოსების გაფრთხილება.
რა გველოდება თბილისში? დედაქალაქში 31 დეკემბრის ღამეს შესაძლოა მცირე თოვლჭყაპი აღინიშნოს, თუმცა ძირითადი ცვლილება 1 იანვრის დღის მეორე ნახევრიდან დაიწყება.
• 1 იანვარი (დღე): დღის მეორე ნახევრიდან მოსალოდნელია თოვლი.
• 2 იანვარი (ღამე/დილა): თოვლი შენარჩუნდება დილამდე.
• ტემპერატურა: ღამით -2 გრადუსამდე ყინვა, დღისით კი +2, +4 გრადუსი.
ამინდი რეგიონებში: ცივი და ნალექიანი ამინდი შენარჩუნდება 3 იანვრამდე საქართველოს უმეტეს რეგიონში.
• დასავლეთ საქართველო: დაბლობში (ქუთაისი, ზესტაფონი, სამტრედია) მოსალოდნელია თოვლი. ჰაერის ტემპერატურა დღისით +4, +6 გრადუსი იქნება.
• სანაპირო ზოლი (ბათუმი, ფოთი, ქობულეთი): მოსალოდნელია ნალექი, უმეტესად თოვლის სახით.
• მთიანი რეგიონები (გუდაური, ბაკურიანი, მესტია): მოსალოდნელია ძლიერი თოვლი და ქარბუქი. გუდაურსა და ბაკურიანში ღამით ყინვა -13, -15 გრადუსამდე გაძლიერდება.
რეკომენდაცია მძღოლებს: მთიან მონაკვეთებზე მოსალოდნელი დიდთოვლობისა და ლიპყინულის გამო, გთხოვთ, გამოიჩინოთ სიფრთხილე და გადაადგილდეთ მხოლოდ ზამთრის საბურავებით.